KAPUSTA Z UTARTYM GROCHEM
- 1 kg kiszonej kapusty
- 500 g grochu
- 1 łyżka masła
- 2 duże cebula
- sól
- pieprz
- 1 łyżeczka majeranku
Groch płuczemy i zalewamy zimną wodą. Odstawiamy na całą noc, a na drugi dzień gotujemy w wodzie, w której się moczył. Przedtem lekko ją solimy. Kapustę gotujemy osobno i mieszamy z ugotowanym grochem. Cebulę kroimy drobno i smażymy na maśle na złoty kolor. Dodajemy do kapusty z grochem, przyprawiamy solą, pieprzem i majerankiem, po czym gotujemy jeszcze około 15 minut.Ważne: Najlepiej zaopatrzyć się w kapustę ukiszoną naturalnie, raczej unikać komercyjnej, z półek dużych sklepów. Jeśli kapusta jest bardzo kwaśna, należy przed gotowaniem przepłukać ją zimną, bieżącą wodą. Do potrawy używamy łuskanego grochu, który moczymy przez całą noc, a na drugi dzień gotujemy – może lekko się rozpadać, wówczas doskonale zagęści potrawę, dzięki czemu unikniemy dodawania zasmażki.
KARP PIECZONY
PRZEPISY Z WIELKOPOLSKI - KARP PIECZONY
- 1 karp
- 2 łyżki tartej bułki
- 125 ml oliwy
- 1 cytryna
- natka pietruszki
- sól, pieprz biały
Karpia oczyścić, przyprawić i naciąć w poprzek grzbiet. W nacięciach umieścić plasterki cytryny. Natkę pietruszki posiekać i wymieszać z bułką tartą oraz oliwą. W tak przygotowanej mieszaninie dokładnie obtoczyć karpia tak, aby dokładnie do niego przylegała. Ułożyć w żaroodpornym naczyniu i wstawić do nagrzanego do temp. 180 stopni piekarnika. Piec około 45 minut. Sprawdzać stan upieczenia nakłuwając karpia. Podawać z cząstkami cytryny.
Ważne: Podczas Wigilii karpia przygotowuje się na wiele sposobów. Wczoraj mówiliśmy o karpiu w galarecie, dzisiaj powiemy o karpiu pieczonym. Kupując karpia warto postarać się o jak najmłodsze sztuki. Ich mięso jest zdecydowanie smaczniejsze, delikatniejsze i nie ma posmaku mułu.
KOMPOT Z SUSZU
PRZEPISY Z WIELKOPOLSKI - KOMPOT Z SUSZU
- 200 g śliwek suszonych
- 200 g fig suszonych
- ½ laski cynamonu
- skórka z ½ cytryny
- 2 łyżki cukru do smaku
Suszone śliwki i figi opłukać, i w osobnych garnkach zalać zimną wodą. Odstawić na noc do namoczenia. Na drugi dzień zagotować w tej samej wodzie, w której się moczyły - do śliwek dodać łyżkę cukru i kawałeczek cynamonu, figi zagotować z cukrem i cienko pokrojoną skórką cytrynową. Oddzielnie ugotowane kompoty połączyć, zagotować, cynamon i skórkę usunąć. W razie potrzeby dosłodzić. Podawać w temperaturze pokojowej. Ważne: Przed ugotowaniem kompotu owoce należy namoczyć na noc, aby nabrały pełni aromatu. Każdy owoc przygotowujemy osobno, dopiero potem mieszamy. Chodzi o to, aby z każdego owocu wyciągnąć maksimum własnego smaku. Należy pamiętać, aby wyjąć z kompotu dodatki smakowe, aby nie zdominowały smaku kompotu.