Niestety Twój system operacyjny nie jest już wspierany i dlatego nie możemy poprawnie wyświetlić tej strony. Przepraszamy za utrudnienia.

Aktualności

powrót do listy

DOKUMENTY W PAŹDZIERNIKU

Polecane | Dokumenty |
DOKUMENTY W PAŹDZIERNIKU
URODA NA ZAMÓWIENIE  Foto: SIDEWAYS FILMS

DOKUMENTY W PAŹDZIERNIKU

W jesienne wieczory zapraszamy do ITVN Extra na ciekawe i poruszające dokumenty. Podczas wieczornego pasma pokażemy m.in. jak można wykorzystać komórki macierzyste, historię życia kanadyjskiego astronauty Chrisa Hadfielda, mroczny świat globalnego usuwania odpadów elektronicznych i jak Wielka Brytania przekształciła się z kolonialnej potęgi w światową potęgę finansową. Tego nie można przegapić! 

URODA NA ZAMÓWIENIEURODA NA ZAMÓWIENIE
Foto: SIDEWAYS FILMS

Na nasze dokumentalne pasmo wieczorne zapraszamy o godzinie 19.10 (CET – Berlin, Paryż), 19.10 (CDT – Chicago), 20.10 (EDT – Nowy Jork). Zaczniemy je w poniedziałek 1 października interesującym filmem „Uroda na zamówienie”. Żyjemy w świecie, w którym obraz własny stał się ogólnospołeczną obsesją której nie powinniśmy dłużej ignorować. Na naszych oczach odgrywa się niekończące się poszukiwanie piękna i młodości. Poprzez świadectwa chirurgów plastycznych i wywiady z ekspertami z pokrewnych dziedzin, dokument bada coraz bardziej popularne i fascynujące zjawisko zaawansowanych zabiegów kosmetycznych i operacji plastycznych. W dynamicznie rozwijającym się przemyśle chirurgia plastyczna jest jedynie kolejnym łatwo dostępnym produktem, który w nadchodzących latach będzie stale ewoluował. 

DZIECI TESLIDZIECI TESLI
Foto: ESPRESSO TV

Z kolei w niedzielę przybliżmy widzom historie pięciu bohaterów i ich niesamowitych pomysłów. W piwnicach, garażach i minigaleriach, nowocześni geniusze wykańczają swoje najnowsze i największe wynalazki. Ci indywidualiści nie tylko zmieniają istniejący paradygmat naukowy, ale też wywracają go do góry nogami. Pomimo przeszkód, z którymi często się borykają, genialni wynalazcy marzą, że dzięki swoim wysiłkom doprowadzą do pozytywnych zmian na świecie. Wszystko to zobaczyć będzie można w „Dzieciach Tesli”.

Tydzień później nie można przegapić filmu dokumentalnego „Pajęczyna – drugie imperium brytyjskie”, pokazującego, jak Wielka Brytania przekształciła się z kolonialnej potęgi w światową potęgę finansową. Podczas upadku imperium, w Londynie stworzono sieć organizacji, wykorzystanych do optymalizacji podatkowej, które przejęły i utajniły środki firm z całego świata.  W oparciu o opinie czołowych ekspertów i naukowców, dokument pokazuje jak w świecie międzynarodowych finansów, korupcja i chęć zysku biorą górę nad przepisami prawa w Wielkiej Brytanii. 

JEST TAM KTO?JEST TAM KTO?
Foto: ESPRESSO TV

We wtorek 16 października wyświetlimy „Jest tam kto?” - oszałamiający dokument, który bada prawdopodobieństwo życia poza Ziemią. W sierpniu 1977 roku radioteleskop Big Ear w Ohio otrzymał dziwny sygnał podczas poszukiwania życia pozaziemskiego. Miał 72 sekundy, intensywność 30 razy większą niż zwykle. Nazwany sygnałem WAW, jest on uważany za jeden z najlepszych przykładów udowodnienia życia poza Ziemią. Nic tak bardzo nie zrewolucjonizowało poszukiwań, jak niedawne odkrycie, dokonane przez satelitę Keplera: są tysiące planet, podobnych do Ziemi, gdzie życie jest możliwe. Czy naprawdę istnieją? I czy pozaziemskie istoty się z nami skontaktują? 

NIECZYSTA GRANIECZYSTA GRA
Foto: SIDEWAYS FILMS

Równie interesująco zapowiada się „Nieczysta gra” – film, który pokazuje mroczny świat globalnego usuwania odpadów elektronicznych. Coraz więcej z nas używa i zmienia urządzenia elektroniczne. Tymczasem producenci nie potrafią zaoferować rozwiązań, w jaki sposób zaopiekować się odpadami. Większość elektrośmieci jest eksportowana do toksycznego wysypiska w Ghanie – miejsca, w którym panują piekielne warunki pracy. Film pokazuje mroczny świat globalnego usuwania odpadów elektronicznych, w którym panuje całkowity brak inwestycji w recykling. Działania pozbawionych skrupułów przedsiębiorstw prowadzą do degradacji środowiska. Dokument bada również rozwiązania, które mogą zmniejszyć marnotrawstwo i pomóc planecie. Jego premiera zaplanowana jest na niedzielę 21 października.

Dwa dni później znowu zapraszamy przed telewizory. Tym razem na „Poza granice niebios: historia Chrisa Hadfielda”, czyli historię życia znakomitego kanadyjskiego astronauty Chrisa Hadfielda. Chris Hadfield jest współczesnym odkrywcą. Odniósł swój sukces nie tylko na arenie międzynarodowej, ale również w tajemniczym i nieznanym wszechświecie. Dziewięcioletni chłopiec z kanadyjskiej farmy, który marzy, żeby zostać astronautą – Chris udowodnił, że z pozoru niemożliwe do zrealizowania życzenie może się spełnić.  Mamy możliwość zajrzeć za kulisy, aby zrozumieć, jak wyglądało stworzenie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. 

ZAGADKA "OSTATNIEJ WIECZERZY"ZAGADKA "OSTATNIEJ WIECZERZY"
Foto: Scorpion TV

Fani ciekawostek i malarstwa nie mogą przegapić filmu „Zagadka Ostatniej wieczerzy”, który pokażemy w niedzielę 28 października. Dziewiętnastoletnia renowacja fresku "Ostatnia Wieczerza" Leonarda da Vinci ujawniła, że tylko 20% pierwotnego obrazu jest obecnie widoczna. Czy nie będziemy już w stanie zobaczyć, jak wyglądał oryginał? Bestsellerowy autor i historyk z National Geographic wyrusza na poszukiwanie tajemniczej drugiej wersji słynnego fresku „Ostatnia wieczerza”, podobno namalowanego przez Leonarda da Vinci dla króla Francji, Ludwika XII.

Z kolei poniedziałkowy wieczór zachęcamy do obejrzenia „Boski lek: płodowe komórki macierzyste”. Dokument o wykorzystaniu do leczenia komórek macierzystych z płodów – najbardziej kontrowersyjnej terapii białaczki oraz raka. Terapia komórkami macierzystymi przynosi niemal cudowne wyniki. Dlaczego jednak jej wykorzystanie zostało powstrzymane i przez kogo? Naukowe postępy w połączeniu z zapotrzebowaniem pacjentów dowiodły, że terapia komórkami macierzystymi jest dużą nadzieją w leczeniu ciężkich chorób, takich jak białaczka, rak, niedokrwistość. Gotowa jest ona zmienić oblicze całej medycyny. Natomiast ograniczenia religijne i regulacyjne spowolniły proces zatwierdzenia terapii. Prawdopodobnie wykorzystanie krwiotwórczych komórek macierzystych jest najbardziej kontrowersyjną metodą leczenia na świecie. Są one pozyskiwane z płodów. 

UCIECZKAUCIECZKA
Foto: ALBATROSS WORLD SALES

Nasz październikowy maraton dokumentalny zakończymy 31 października w środę filmem „#ucieczka”, który pokażemy o godzinie 18.40 (CET – Berlin, Paryż), 18.40 (CDT – Chicago), 19.40 (CDT – Nowy Jork). Obecny kryzys uchodźców wywołał negatywną reakcję na całym świecie. Tysiące ludzi z Afganistanu, Pakistanu, Syrii i Erytrei postanowili zostawić swój dom w poszukiwaniu bezpieczeństwa i wolności. W niektórych przypadkach telefon komórkowy stał się narzędziem, za pomocą którego dokumentują oni doświadczenia. Film pokazuje kryzys migracyjny oczami samych uchodźców. Dzielą się oni własnymi doświadczeniami za pomocą mediów społecznościowych. Tysiące wideo, przedstawiające prawdziwe wydarzenia i nagrywane na telefony komórkowe,  są przesyłane do Internetu. Zapraszamy do spędzeniami jesiennych wieczorów razem z ITVN Extra!

TEKST NA PODSTAWIE MATERIAŁÓW OD DYSTRYBUTORA

 

 

NAJWIĘKSZE KONSTRUKCJE ZSRR
Następny artykuł:

NAJWIĘKSZE KONSTRUKCJE ZSRR

tvnpix