Aktualności

powrót do listy

WEEKEND Z DOKUMENTAMI

Polecane | Dokumenty |
WEEKEND Z DOKUMENTAMI
FABRYKA SMUTNYCH LUDZI  Foto: ZED

DOKUMENTY NA WEEKEND

W marcowe weekendy będziemy kontynuować nasz dokumentalny cykl w ITVN Extra. W każdą sobotę i niedzielę o godzinie 13.05 (CET – Berlin, Paryż), 13.05 (CDT – Chicago), 14.05 (EDT – Nowy Jork) zapraszamy Państwa na pouczające i ciekawe produkcje, dzięki którym poznamy odległe zakątki świata i zdobędziemy wiedzę na temat zdrowia, nauki czy choćby komputerów. Zachęcamy do śledzenia ITVN Extra!  

ZABAWNA STRONA NAUKIZABAWNA STRONA NAUKI
Foto: JUKURPA

W pierwszy weekend marca, w sobotę pokażemy film „Zabawna strona nauki”, z którego dowiedzą się Państwo m.in. z jakiego powodu makaron spaghetti nigdy nie łamie się na dwie równe połowy. Znajdą Państwo także odpowiedź na pytanie, dlaczego dzięcioły nie mają bólów głowy oraz czy potrzeba skorzystania z toalety wpływa na podejmowane przez nas decyzje. Choć praca badaczy dotyczy przyziemnych i banalnych tematów, „Zabawna strona nauki” jest świetną dawką wiedzy z różnych dziedzin. Dzięki temu filmowi przekonają się Państwo, jak wiele sytuacji z naszego codziennego życia można wyjaśnić przy użyciu naukowych teorii. Dzień później polecamy „Wilczą epopeję” - zachwycające i niezwykle pięknie sfilmowane spotkanie Andrew Simpsona, doświadczonego tresera wilków  syberyjskich. Na ekranie obejrzą Państwo fascynującą przyjaźń między człowiekiem i zwierzętami, a także poznają  metody, którymi Simpson posługuje się przy tresurze swoich podopiecznych. Dokument zdobył wiele nagród na światowych festiwalach - został uznany za najlepszy film dokumentalny w Las Vegas, Sierra Nevada czy Nowym Jorku. 

CAŁA PRAWDA O WITAMINACHCAŁA PRAWDA O WITAMINACH
Foto: TVF

Tydzień później pokażemy „Całą prawdę o witaminach”. Naukowcy i eksperci z całego świata próbują odpowiedzieć na pytanie, czy witaminy rzeczywiście są niezbędne do funkcjonowania naszego organizmu. Z filmu dowiedzą się Państwo, jak najlepiej zapewnić sobie optymalną ilość witamin. Czy najlepszym na to sposobem jest tylko i wyłącznie dobrze skomponowana i zbilansowana dieta? A może istnieje sposób, aby pozyskać te składniki inną drogą? Na te i inne pytania odpowiadają naukowcy z całego świata. Autorzy dokumentu dotarli do badaczy, zajmujących się różnymi gałęziami nauki. W niedzielę wyświetlimy z kolei „Złoto Bengalu”. Corentin de Chatelperron, młody inżynier i autor tego wyjątkowego dokumentu, konstruuje łódkę, zbudowaną w całości z włókien juty. Film jest zapisem jego prac nad tym niecodziennym wyzwaniem, a zarazem interesującym dokumentem o realizacji swoich celów. Po wybudowaniu statku, który zostaje nazwany „Złotem Bengalu”, Corentin wyrusza w zachwycającą pięknem podróż po wodach Zatoki Bengalskiej. Trwający sześć miesięcy rejs jest okazją do odkrycia zapomnianych wysp, obserwacji przyrody oraz rytmu natury. Młody podróżnik ma do swej dyspozycji tylko najprostsze narzędzia nawigacyjne, co zwiększa atrakcyjność wyprawy. 

KRÓTKA PAMIĘĆ KOMPUTERÓWKRÓTKA PAMIĘĆ KOMPUTERÓW
Foto: ZED

Z kolei w sobotę 18 marca zapraszamy na „Krótką pamięć komputerów”. Jest to pasjonująca i niezwykle interesująca wyprawa w świat technologii. Film opowiada historię urządzeń do zapisywania danych. Kiedy na początku lat 80-tych pojawiły się pierwsze płyty CD, wydawało się, że przez lata nikt nie wymyśli lepszej formy przechowywania rozmaitych plików. Okazało się jednak, że następne dekady były czasem wielkiej rewolucji w tej dziedzinie. Dokument ten otrzymał Nagrodę Jury na festiwalu Pariscience. A w niedzielę nie mogą Państwo przegapić „Superwulkanu”. Park Narodowy w Yellowstone słynie z gejzerów i gorących źródeł. Na jego terenie znajduje się jednak inny obiekt, który zagraża całemu światu. To tak zwany Superwulkan Yellowstone, ogromna kaldera wulkaniczna. Obraz ten prezentuje scenariusze wybuchu wulkanu oraz możliwe skutki tego wydarzenia. Czy w jego obliczu będzie można mówić o końcu świata oraz całkowitym unicestwieniu człowieka? Odpowiedzią na to pytanie są rozmowy z ludźmi, którzy przeżyli inne tego typu zdarzenia. Ich wspomnienia oraz archiwalne zdjęcia dokumentalne są przerażającym obrazem siły natury. 

FABRYKA SMUTNYCH LUDZIFABRYKA SMUTNYCH LUDZI
Foto: ZED

Natomiast w ostatni przedświąteczny weekend zachęcamy do śledzenia „Fabryki smutnych ludzi” (sobota, 24 marca). W latach 50. problemy z depresją dotyczyły sześciu procent populacji. Obecnie szacuje się, że kwestia ta dotyczy około dwudziestu procent mieszkańców naszej planety. Niewiarygodny wzrost liczby osób, zapadających na tę chorobę sprawił, że lekarze zaczynają mówić o światowej epidemii. W obrazie obejrzą Państwo wywiady z socjologami, psychiatrami oraz działaczami społecznymi. Twórcy filmu w rozmowach z nimi próbują znaleźć odpowiedź na najważniejsze pytania, związane z depresją oraz charakterem współczesnego świata. Zobaczą Państwo również dramatyczne wywiady z ludźmi, którzy doświadczyli tej choroby oraz krewnymi tych, których doprowadziła ona do śmierci. A niedzielę polecamy dokument „Kumbh Mela”, prezentujący obchody Kumbh Mela, czyli największej pielgrzymki na świecie, skupiającej wyznawców hinduizmu. Obraz przeniesie Państwa do Allahabad, bo właśnie tam organizowana jest pielgrzymka, która przyciąga blisko 70 milionów uczestników z całego kraju. Przy okazji tego wielkiego religijnego święta przyjrzymy się zwyczajom i tradycjom hinduizmu. Poznają Państwo także wyznawców tej religii, którzy opowiedzą, dlaczego biorą udział w tym święcie. Film jest okazją do zapoznania się z wierzeniami i założeniami hinduistycznego wyznania. Tego nie można przegapić. Zapraszamy do ITVN Extra na marzec pełen niezwykłych dokumentów.

TEKST NA PODSTAWIE MATERIAŁOW OD DYSTRYBUTORA

PONIEDZIAŁKOWE DOKUMENTY
Następny artykuł:

PONIEDZIAŁKOWE DOKUMENTY

tvnpix