Aktualności

powrót do listy

PONIEDZIAŁKOWE DOKUMENTY

Polecane | Dokumenty |
PONIEDZIAŁKOWE DOKUMENTY
MIKROBIOM - NOWY ORGAN  Foto: France Television

PONIEDZIAŁKOWE DOKUMENTY W ITVN EXTRA

W każdy poniedziałek zapraszamy Państwa na premierę filmów dokumentalnych prezentujące najnowsze odkrycia, a także wyzwania, jakie stoją przed współczesną medycyną i nauką. Czym są bioniczne protezy? Jaki wpływ ma weganizm na młode pokolenie? Czy sztuczna krew jest najlepszą odpowiedzią na braki w bankach krwi? W jaki sposób bakterie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie? Na te i wiele innych pytań, znajdą Państwo odpowiedź w poniedziałkowych dokumentach, które zaprezentujemy o godzinie 19.10 (CET – Berlin, Paryż), 19.10 (CDT – Chicago) i 20.10 (EDT – Nowy Jork) w ITVN Extra. 

WALKA O KREWWALKA O KREW
Foto: ECO MEDIA TV PRODUKTION

5 marca zapraszamy Państwa na podróż do fascynującego i nieznanego świata bakterii zamieszkujących organizm człowieka. Ten niewidoczny świat składa się z tysięcy różnych gatunków. Miliardy bakterii są integralną częścią tego, kim jesteśmy. W każdym obszarze ciała znajdziemy inny ich rodzaj. Jaki wpływ mają one na nasz nastrój i zachowanie? Przekonają się Państwo, oglądając „Mikrobiom - Nowy Organ”.

W kolejny poniedziałek zaprezentujemy dokument opisujący próby stworzenia sztucznej krwi za pomocą nowych podejść i badań. Szwajcarski biolog odkrywa możliwość użycia sztucznej krwi pobranej z piaskówki. Badacze w Anglii i Niemczech produkują krew z komórek macierzystych. Jednak jest to bardzo skomplikowane wyzwanie. Nieustanne badania kończą się w ślepym zaułku, produkty są wycofywane ze sprzedaży z powodu skutków ubocznych, a niektóre z nich nigdy nie trafiają na etap uzyskiwania licencji. Ich przebieg oraz przeszkody, które pojawiają się drodze naukowców, poznają Państwo w filmie dokumentalnym „Walka o krew” 12 marca.

Z kolei 19 marca odkryjemy przed Państwem prawdziwe oblicze współczesnego weganizmu, który w czasach teraźniejszych stał się nowym stylem życia młodego pokolenia. Restauracje dla smakoszy serwują wegańską kuchnię, otwierają się wegańskie supermarkety, przepisy na wegańskie ciasta atakują Internet. Jednak weganizm to również nowy obszar zarabiania pieniędzy na badaniach oraz biznesie. Na rynek wchodzi niezliczona ilość zamienników mleka, sera, jajek i kiełbasy. Pojawia się pytanie, czy te substytuty z laboratorium są naprawdę lepszym wyborem? Odpowiedź tylko w filmie dokumentalnym „Dobry, lepszy, wegański?”.

Inspirujący dokument „Bioniczny człowiek”, przedstawiający świat nowoczesnych bionicznych protez to nasza kolejna poniedziałkowa propozycja. Bioniczna ręka stała się liderem na rynku protez, unikatowym wynalazkiem. Specjaliści w dziedzinie robotyki i informatyki pracują nad tym, aby pomóc ludziom na całym świecie. Liczba przypadków jest szczególnie wysoka w Stanach Zjednoczonych z powodu wojen w Afganistanie i Iraku. Chociaż kilkanaście firm na świecie zajmuje się opracowywaniem tych protez, grupa osób po amputacji postanowiła zbudować własne „bioniczne ręce” przy znacznie niższych kosztach. Czy ten eksperyment zakończył się sukcesem? Zapraszamy 26 marca do ITVN Extra!

TEKST NA PODSTAWIE MATERIAŁÓW OD DYSTRYBUTORA

KOSMOS: ODYSEJA PRZYSZŁOŚCI
Następny artykuł:

KOSMOS: ODYSEJA PRZYSZŁOŚCI

tvnpix