Aktualności

powrót do listy

NIEDZIELNE DOKUMENTY

Polecane | Programy |
NIEDZIELNE DOKUMENTY
NIE PRZEGAP! 

NIEDZIELNE DOKUMENTY W ITVN EXTRA

W każdą niedzielę stycznia o godzinie 13.05 (CET – Berlin, Paryż), 13.05 (CST – Chicago), 14.05 (EST – Nowy Jork) zapraszamy Państwa przed telewizory na serię ciekawych i pouczających dokumentów. 7 stycznia wyświetlimy film „Więźniowie nawyków”, a w kolejne weekendy „Dziobata inteligencja”, „Kontrowersyjny efekt Placebo” i „H1N1 nasze wirusy mają przyszłość”. Zapraszamy do ITVN Extra!

Nasz cykl dokumentalnych niedziel w ITVN Extra rozpoczniemy 7 stycznia filmem „Więźniowie nawyków”. Obraz podejmuje zagadnienie nałogów, które rządzą naszym codziennym życiem. Dlaczego niektórzy z nas są na nie bardziej podatni? Czy odpowiadają za to procesy, zachodzące w naszym mózgu? A może wszystko zależy od silnej woli, którą nie każdy z nas potrafi się wykazać? Aby odpowiedzieć na wszystkie te pytania, autorzy dokumentu przeprowadzają wywiady z uznanymi specjalistami w dziedzinie uzależnień. Rozmowy z nimi przynoszą wiele ciekawych spostrzeżeń na temat ulegania nałogom oraz wychodzenia z nich. Innym wątkiem filmu jest historia trojga ludzi, którzy decydują się na walkę z uzależnieniami, negatywnie wpływającymi na ich życie. Hallae jest młodą dziewczyną, kochającą zakupy. Często kupuje niepotrzebne jej rzeczy. Tom nie potrafi zrezygnować z nadmiernego spożywania różnych posiłków. Zaś Marc od lat pali papierosy i, jak sam przyznaje, kocha to. Postanawia jednak rzucić palenie dla swojej rodziny.

DZIOBATA INTELIGENCJADZIOBATA INTELIGENCJA
Foto: Albatross World Sales GmbH

Tydzień później pokażemy „Dziobatą inteligencję”. Nestor Kea to gatunek ptaków, występujący jedynie na terenie Nowej Zelandii. Corvus, ptak z rodziny krukowatych, żyje kilka tysięcy kilometrów dalej, w Nowej Kaledonii. Łączy je jedna rzecz – są one obdarzone niezwykłą inteligencją. Jej źródło jest od lat tajemnicą dla ornitologów. Sekret ten próbuje wyjaśnić ekspert w tej dziedzinie – Gavin Hunt. W tym celu poddaje on ptaki różnego rodzaju testom. Ich wyniki mogą być zaskakujące dla każdego z nas. Ptaki te potrafią bowiem płatać turystom różne figle, o które nie podejrzewalibyśmy przedstawicieli innych gatunków. W czym tkwi sekret ich zdolności? I kto wygra w pojedynku na inteligencję pomiędzy dwoma przedstawicielami ptasiej rodziny? Film otrzymał nagrody na wielu prestiżowych festiwalach, pokazujących filmy o środowisku i zwierzętach. Został wybrany najlepszym dokumentem na Sichuan TV Festiwal oraz wyróżniony Nagrodą Publiczności na Naturvision Film Festival.

Natomiast 21 stycznia zapraszamy przed telewizory na „Kontrowersyjny efekt Placebo”. Pasjonujący film dokumentalny, rzucający nowe światło na pojęcie funkcjonujące w medycynie od lat – efekt placebo. Przez wiele lat budził on kontrowersje i nie był uznawany przez część środowiska medycznego. Obecnie naukowcy z całego świata powracają do tego zagadnienia i odkrywają je na nowo. Autorzy obrazu dotarli do uczonych z całego świata. Prowadzą oni badania nad ludzkim mózgiem i zachodzącymi w nim procesami. Ich odkrycia są niejednokrotnie sensacyjne i rzucają nowe światło na funkcjonowanie ludzkiego ciała i umysłu.

H1N1 NASZE WIRUSY MAJA PRZYSZLOSCH1N1 NASZE WIRUSY MAJA PRZYSZLOSC
Foto: GADSARL

Z kolei w ostatnią niedzielę stycznia wyświetlimy „H1N1 nasze wirusy mają przyszłość”. Film jest świetnym źródłem wiedzy na temat każdego z tych schorzeń. Dowiemy się, jak je od siebie odróżnić i jakie objawy najczęściej pojawiają się w przypadku ich wystąpienia. Twórcy szukają również odpowiedzi na pytanie, czy wirusy te mogą się jeszcze rozwinąć? I co grozi nam w wyniku powstania kolejnych ich mutacji? Zapraszamy do ITVN Extra!

TEKST NA PODSTAWIE MATERIAŁÓW OD DYSTRYBUTORA

POTYCZKI NAUKOWCÓW
Następny artykuł:

POTYCZKI NAUKOWCÓW

tvnpix